بهترین کشور برای رشته mba

به گفته دکتر ماکان آریا پارسا انتخاب بهترین کشور برای رشته mba برای افرادی که به دنبال تحصیل در رشته mba در خارج از کشور هستند، موضوع مهمی است. رشته mba که به فارسی معادل کارشناسی‌ارشد مدیریت کسب‌وکار شناخته می‌شود، یکی از رشته‌های پرطرف‌دار در سطح جهان است که همه ساله افراد زیادی به تحصیل در این رشته می‌پردازند. این رشته به طور خاص برای افرادی طراحی شده است که دوره کارشناسی خود را در یک رشته غیر مدیریتی به پایان رسانده‌اند. سپس برای تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد به دنبال یک رشته مدیریتی هستند.

باوجوداینکه بازار کار مناسبی برای این رشته در کشور ما وجود دارد، برخی افراد با هدف اخذ مدرک mba برای مهاجرت وارد این حوزه می‌شوند. چه بهتر که برای کسب مزیت رقابتی در بازار کار جهانی، اقدام به تحصیل در رشته mba در خارج از کشور نماییم. با این حال، کدام کشورها به‌عنوان بهترین کشور برای رشته mba شناخته می‌شوند؟ همچنین آیا بازار کار مناسبی برای فارغ‌التحصیلان mba در آن کشور وجود خواهد داشت؟ بهترین گرایش mba برای مهاجرت کدام است؟ با ما همراه باشید تا در یک مقاله جامع از وبلاگ آموزشی دکتر ماکان آریا پارسا با پاسخ این سؤال‌ها آشنا خواهید شد.

 

تحصیل در رشته mba در آمریکا

 

از نگاه دکتر ماکان آریا پارسا کشوری که در جایگاه اول لیست بهترین کشور برای رشته mba قرار دارد، کشور آمریکا است. بر طبق یک نظرسنجی در وب‌سایت Payscale، فارغ‌التحصیلان mba از ۵۰ دانشکده بازرگانی آمریکا در طول ۳۵ سال پس از فارغ‌التحصیلی توانسته‌اند تا به طور متوسط حدود ۶ میلیون دلار درآمد داشته باشند.

رشته mba در خارج از کشور

 

کشور آمریکا میزبان برخی از بهترین دانشکده‌های بازرگانی در جهان است و از جمله آنها می‌توان به دانشکده بازرگانی هاروارد، استنفورد و دانشکده وارتون در پنسیلوانیا اشاره کرد. این دانشکده‌ها طیف گسترده‌ای از گرایش‌های مختلف mba را ارائه داده و به تربیت دانشجویان برای ورود به بازار کار جهانی می‌پردازند. کشور ایالات متحده همچنین فرصت‌های شغلی فراوانی را برای فارغ‌التحصیلان رشته mba ایجاد کرده است. بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که آمریکا به‌عنوان بهترین کشور برای اپلای در رشته mba نیز شناخته می‌شود.

افرادی که به دنبال تحصیل در رشته mba در خارج از کشور هستند، باید بدانند که تحصیل در این رشته در آمریکا برای شما بسیار هزینه‌بر خواهد بود. به طوری که هزینه‌های تحصیل برای یک دوره کامل mba در آمریکا، رقمی در حدود ۲۳۰ هزار دلار خواهد بود. در ضمن دوره‌های mba در آمریکا بسیار فشرده برگزار می‌شوند و فرصتی برای اشتغال پاره‌وقت را به دانشجویان نمی‌دهند. با این حال، خروجی کار بسیار ارزشمند است و شما را آماده حضور در بازار کار فوق گسترده کشور آمریکا می‌کند.

مدرک mba برای مهاجرت

 

تحصیل در رشته mba در انگلستان

 

از نظر دکتر ماکان آریا پارسا انگلستان در جایگاه دوم لیست بهترین کشور برای رشته mba قرار می‌گیرد. کشور انگلستان به‌عنوان یک مقصد محبوب برای ادامه تحصیل در رشته‌های مدیریتی بوده که طیف وسیعی از دوره‌ها و فرصت‌های شغلی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. امروزه امکان تحصیل در ۱۳۰ دانشکده مختلف کسب‌وکار و بازرگانی در کشور انگلستان وجود دارد و برخی از این دانشکده‌ها در جایگاه ۱۰ دانشکده بازرگانی برتر جهان قرار دارند.

این کشور همچنین به دلیل بهره‌مندی از سیستم آموزشی باکیفیت و زیرساخت‌های آموزشی در کلاس جهانی در کل دنیا مشهور است. بر اساس تحقیقاتی که توسط مؤسسه world report & U.S. news در سال ۲۰۱۹ انجام شده بود، کشور انگلستان در جایگاه هفتم جهان از نظر سهولت در کارآفرینی و ایجاد فضای کسب‌وکار قرار داشته است.

اپلای رشته Mba

 

بریتانیا همچنین به دلیل اعطای آسان ویزای کار به دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی در کل دنیا شناخته شده است. همچنین به دانشجویان این اجازه را می‌دهد که به‌صورت پاره‌وقت تا ۲۰ ساعت در هفته نیز به فعالیت بپردازند. همچنین در مواقع تعطیلی‌های بین‌ترمی، امکان کار به‌صورت ۴۰ ساعت در هفته نیز وجود خواهد داشت. این امر باعث می‌شود تا دانشجویان قادر باشند تا بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را از طریق کارهای دانشجویی تأمین کنند.

برای کار در این کشور پس از تکمیل دوره دانشجویی در بریتانیا، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی ممکن است ویزای کار پس از تحصیل (PSWV) دریافت کنند که به آنها اجازه می‌دهد تا حداکثر دو سال در هر نقطه از انگلستان کار کنند. با این حال، تحصیل MBA در انگلستان می‌تواند هزینه نسبتاً بالایی داشته باشد. طبق گزارش TopMBA، متوسط هزینه یک دوره کامل MBA در انگلستان ۵۹۰۰۰ پوند است. این مبلغ شامل هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی و سایر هزینه‌های متفرقه است.

 

تحصیل در رشته mba در کانادا

 

از دیدگاه دکتر ماکان آریا پارسا کشور کانادا یکی دیگر از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته mba در خارج از کشور است. این کشور فرصت‌های شغلی متنوعی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد که باعث شده تا اخذ مدرک mba برای مهاجرت بسیار پرطرف‌دار شود. دوره‌های MBA کانادا به کیفیت بالا و هزینه مقرون‌به‌صرفه شناخته شده هستند، زیرا دولت این کشور بودجه عمومی آموزش عالی را تأمین می‌کند.

کانادا همچنین به دلیل فرهنگ مهاجرپذیر خود و سیاست اعطای ویزای کار نسبتاً آسان خود شناخته شده است. این کشور به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا بدون مجوز کار در محیط دانشگاه یا خارج از دانشگاه کار کنند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) را نیز دریافت کنند که به آنها اجازه می‌دهد تا حداکثر سه سال در کانادا به فعالیت شغلی بپردازند.

 

بهترین گرایش mba برای مهاجرت

 

تحصیل در رشته mba در آلمان

 

بر باور دکتر ماکان آریا پارسا کشور آلمان در جایگاه بعدی لیست بهترین کشور برای رشته mba قرار دارد. آلمان باتوجه‌به شهرتش در ارائه آموزش‌های باکیفیت، اقتصاد برتر و بازدهی بالای سرمایه‌گذاری، کشوری عالی برای ادامه تحصیل در رشته mba در خارج از کشور است. باتوجه‌به مطالعات نشریه Azent Overseas Education، آلمان پنجمین مقصد تحصیلی پرطرف‌دار در جهان است و ۲۲ درصد از موارد اپلای رشته Mba در جهان به دانشگاه‌های این کشور ارسال می‌شوند. دوره‌های MBA ارائه شده در دانشگاه‌های آلمان بسیار ارزان‌تر از دوره‌های ارائه شده توسط بسیاری از کشورهای دیگر است.

این مطلب ادامه دارد…

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *