پیش بینی جریان نقدی کسب و کار از نگاه ماکان اریا پارسا

پیش بینی جریان نقدی کسب و کار یکی از مهم‌ ترین نکاتی است که در انواع کسب و کارها اهمیت دارد. به گفته دکتر ماکان آریا پارسا جریان نقدینگی به معنای خروج و ورود پول در کسب و کارها شناخته می‌ شود. به طور معمول در بازه زمانی مشخص شده این جریان محاسبه خواهد شد. یکی از مهم ‌ترین منابعی که برای اجرای جریان نقدینگی باید مورد بررسی قرار بگیرد پول می ‌باشد. کمبود نقدینگی به عنوان مهم‌ ترین عاملی شناخته می ‌شود که زمان اجرای پروژه، روند اصولی برنامه‌ ریزی پولی را کند می کند. وضعیت جریان نقدینگی به شما نشان خواهد داد که چگونه شرکت ‌ها سرمایه‌ گذاری خود را انجام می‌ دهند و سرمایه شان چگونه وارد کسب و کار می ‌گردد.

دکتر ماکان آریاپارسا

اهمیت پیش بینی کردن جریان نقدی کسب و کار

دلایل متفاوتی وجود دارند که اهمیت پیش بینی جریان نقدی کسب و کار را افزایش می دهند. یکی از مهم ‌ترین دلایل اهمیت جریان نقدینگی این است که برنامه‌ ها و تصمیمات بهتری را به شما ارائه می‌ دهند. در واقع برنامه‌ ریزی جریان نقدینگی بسیار عالی و مناسب می ‌شود. شما با کمک جریان نقدینگی متوجه می‌ شوید که باید پول را کجا خرج کنید. از روابط تجاری تان با استفاده از جریان نقدینگی به خوبی محافظت خواهید کرد. در واقع شما با استفاده از جریان نقدینگی در زمان مناسب قادر خواهید بود توسعه کسب و کارتان را چندین برابر کنید.

 به طور کلی اهمیت انواع جریان های نقدی برای کسب و کارهای بزرگ و کوچک بسیار زیاد است. رشد در کسب و کارهای متنوع به پول شما نیاز زیادی دارد. در واقع شما با استفاده از پول می ‌توانید کسب و کارتان را رونق ببخشید و در کمترین بازه زمانی سود بیشتری به دست بیاورید. پول جهت بیزینس به عنوان خون در بدن شناخته می‌ شود. به همین دلیل عامل شکست بسیاری از کسب و کارها این است که جریان نقدینگی وجود ندارد. این عامل در نقش ‌های متفاوتی برای هر یک از مدیران کسب و کار نشان داده می‌ شود.

انواع جریان های نقدی

عدم کنترل پیش بینی جریان نقدی کسب و کار

 به اعتقاد دکتر ماکان آریا پارسا در بسیاری از مواقع عدم کنترل جریان نقدی عملیاتی و همچنین کسری بودجه موجب خراب شدن جریان نقدینگی می ‌شود. شما زمانی که می ‌خواهید جریان نقدینگی را بهبود ببخشید باید دلایل عدم کنترل جریان نقدینگی را بشناسید. برای بررسی پیش بینی انواع جریان های نقدی کسب و کار باید نوع مثبت و منفی این جریان را بررسی کنید. جریان نقدی مقدار خالص پول نقد است که در بازه زمانی مشخص شده وارد یک شرکت می ‌گردد یا از آن خارج خواهد شد. جریان نقدینگی مثبت به معنی این است که شما پول بیشتری را برای کسب و کار وارد شرکت کرده‌ اید.

 زمانی که جریان نقدی عملیاتی مثبت در کسب و کار وجود داشته باشد شما می ‌توانید فعالیت ‌های خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. جریان نقدینگی منفی به این معنی است که پول کمتری را وارد شرکت خود کرده‌ اید. جریان نقدی منفی شرایط مناسبی برای کسب و کار شما ایجاد نمی ‌کند. طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا زمانی که جریان نقدینگی منفی در شرکت وجود داشته باشد برای پرداخت کردن هزینه‌ هایتان نیاز به وام یا قرض کردن خواهید داشت. جریان نقدینگی به وسیله جمع کردن جریان‌ های پولی منفی و مثبت مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.

روش های ترسیم نمودارهای جریان نقدینگی

از نظر دکتر ماکان آریا پارسا روش‌ های گوناگونی برای به دست آوردن نمودار جریان نقدینگی به کار گرفته می‌ شوند. استفاده از نرم ‌افزار اکسل بهترین روشی است که کمک می‌ کند پیش بینی جریان نقدی کسب و کار را مورد بررسی قرار دهید. برای کنترل کردن و پیش ‌بینی جریان نقدی کسب و کار باید اقدامات متفاوتی انجام شود. بسیاری از کسب و کارها از نرم ‌افزار اکسل برای کنترل کردن جریان نقدینگی استفاده می ‌کنند. نرم ‌افزار اکسل دارای پیچیدگی‌ های متفاوتی می‌ باشد. شما برای کنترل کردن جریان نقدینگی باید بهترین نرم‌ افزار را مورد استفاده قرار دهید. این مسئله که بتوانید از نرم ‌افزار برای کنترل کردن جریان نقدینگی استفاده کنید بسیار مهم است. جریان نقدینگی بخش مهمی از گزارش مالی به شمار می ‌رود و دارای مدل‌ های گوناگونی است.

جریان نقدی عملیاتی

پیش بینی جریان نقدی کسب و کار و آشنایی با انواع نقدینگی

جریان نقدینگی ورودی و خروجی در فعالیت ‌های اجرایی در سرمایه‌ گذاری و در فعالیت‌ های مالی مورد بررسی قرار می ‌گیرد. هر یک از انواع جریان‌ های نقدی باید دارای اصول و استانداردهای خاصی باشند. جریان نقدینگی که مربوط به فعالیت ‌های تجاری است به معنی کسب درآمد از تولید و فروش کالا می ‌باشد. تولید و تحویل محصول یکی از مهم‌ ترین فعالیت‌ های جریان نقدی عملیاتی به شمار می ‌رود. در موارد گوناگونی مانند خرید تجهیزات، مالیات و … جریان نقدینگی مربوط به فعالیت‌ های عملیاتی می شود.

انواع جریان های نقدی که مربوط به سرمایه‌ گذاری است شامل فروش و خرید دارایی ‌های گوناگون مانند ساختمان، زمین، تجهیزات و … می شود. همچنین می ‌توانید مواردی مانند وام را در این جریان قرار دهید. هزینه ‌های سرمایه ‌گذاری، تملکات و … روی کسب و کار شما تاثیر زیادی می ‌گذارند. جریان نقدینگی در فعالیت ‌های مالی مانند خرید، سهام فروش سهام و … مورد بررسی قرار می گیرد. این جریان می ‌تواند بر حقوق صاحبان و بدهی صاحبان سهام تاثیر زیادی بگذارد.

کاربردهای جریان نقدی کسب و کار

دکتر ماکان آریا پارسا اعتقاد دارد که در پیش بینی جریان نقدی کسب و کار، باید کاربردهایی که از این جریان دریافت می‌ شود را به خوبی بشناسید. جریان نقدینگی در مدیریت کسب و کار و انجام دادن تجزیه و تحلیل امور مالی، کاربرد زیادی خواهد داشت. جریان نقدینگی به عنوان ساده‌ ترین تعریف در هزینه‌ های پروژه معرفی می ‌گردد. به طور معمول در ابتدای پروژه این جریان تدوین خواهد شد. در مدت طول عمر پروژه با توجه به پیشرفت و شرایط اجرای پروژه، باید به روز رسانی ‌های لازم انجام گردد. در ابتدای فعالیت مشاغل، این جریان اهمیت زیادی خواهد داشت. مشاغل در آغاز راه هزینه‌ های بسیاری را باید خرج کنند. از طرفی امکان دارد شما مشتری نداشته باشید که نقدینگی را وارد کسب و کارتان کنید. شما باید در برآورد کردن نیازمندی انواع جریان ‌های نقدی، هزینه‌ های زندگی تان را اضافه نمایید. این مسئله موجب دشوار شدن رسیدگی نمودن به مسائل پول و نقدینگی خواهد شد. جریان نقدینگی در مشاغلی که فصلی هستند اهمیت بی ‌نظیری دارد. مشاغلی که در دوره‌ های گوناگون نوسانات زیادی را تجربه می ‌کنند باید به کار خود ادامه دهند تا سود مناسبی کسب کنند. امکان دارد کسب و کار شما سود زیادی داشته اما وجه نقد دریافت نکنید.

نمودار جریان نقدینگی

مراحل پیش بینی جریان نقدی کسب و کار

 مراحلی که برای پیش بینی جریان نقدی کسب و کار طی می ‌شوند متفاوت هستند. در واقع شما برای تنظیم کردن جریان نقدی کسب و کار باید عنوان ستون‌ ها را ابتدا به درستی چیدمان نمایید. از ستون‌ های صفحه گسترده جهت نشان دادن دوره‌ هایی که متفاوت هستند استفاده خواهد شد. به طور معمول برای هر یک ماه باید از یک ستون استفاده نمایید. نام انواع ماه‌ ها را باید در بالای هر ستون قرار دهید. عنوان ردیف ‌ها را باید در مرحله بعدی به درستی تنظیم کنید. در این مرحله نیاز است که برای هر یک از ردیف ‌ها عنوانی را مشخص نمایید. ردیف‌ ها به دو قسمت ورودی و خروجی تقسیم بندی می‌ گردند.

دکتر ماکان آریاپارسا کارآفرین موفق

 زیر عنوان‌ ها مانند عملیات امور مالی و سرمایه‌ گذاری را باید در قسمت‌ های مشخص شده قرار دهید. منابع درآمد و هزینه باید در مرحله بعدی وارد شوند جداسازی جریان درآمدی باید در صفحه گسترده مورد بررسی قرار گیرد. این مسئله انعطاف پذیری که از تجزیه و تحلیل جریان نقدی ورودی و خروجی وجود دارد را به خوبی نشان خواهد داد. جزئیات به صورت ورودی عملیات، امور مالی، وام، سرمایه‌ گذاری و … نشان داده می‌ شوند. در مرحله بعدی باید ردیف ‌های مجموع را به درستی اضافه نمایید. ردیف‌ هایی را که موارد نهایی برای ورودی و خروجی هستند باید اضافه کنید تا محاسبه ‌تان به صورت اصولی انجام شود.

جریان نقدی ورودی و خروجی

جمع بندی

برای پیش بینی جریان نقدی کسب و کار باید اصول و مراحل پیش بینی را به خوبی بشناسید. هر یک از مراحلی که مربوط به بررسی انواع جریان های نقدی می باشد را در این مطلب به طور کامل توضیح دادیم. در صورتی که نمی خواهید مشکلی برای کسب و کارتان به وجود آید باید به بهترین نحو ممکن جریان نقدی را ارزیابی کنید. جریان نقدی در کسب و کار کمک می کند تا در کمترین بازه زمانی سود بیشتری نصیب تان شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *