ماکان آریا پارسا در قدرت

شاید برای بسیاری از ما این پرسش پیش آمده باشد که کارآفرینی بهتر است یا کارمندی و کدامیک از این دو سبک می تواند اسباب آسایش مالی و روانی انسان ها را فراهم نماید. زندگی کارمندی استوار بر یک الگوی کلی است. به گفته دکتر ماکان آریا پارسا کارمندان باید روزانه در زندگی فردی و اجتماعی از این الگو پیروی کنند. فعالیت در ساعات مشخصی و در تمام روزهای هفته به غیر از تعطیلات رسمی بخشی از الزامات موجود در این سبک از زندگی می باشد. پیروی از این الگو سبب می شود تا زندگی دارای تعادل و مسیری مشخص باشد. غالبا افرادی که از قدرت ریسک پذیری پایینی برخوردار می باشند این سبک را در زندگی خود برمی گزینند.

غالبا کارآفرینان افرادی شجاع و ریسک پذیر می باشند و زندگی محدود کارمندی نمی تواند روح بی باک آنها را اغنا بخشد. در نتیجه اینگونه افراد مسیر زندگی را در جهتی هدایت می نمایند تا خود در نقش یک پدیدآورنده و مجری عمل کنند. در ادامه این بحث قصد داریم به مقایسه موضوعی زندگی کارمندی و کارآفرینی و در نهایت چالش های موجود در این دو مسیر بپردازیم.

استخدام یا خوداشتغالی

کارآفرینی بهتر است یا کارمندی؟

برای پاسخ به این پرسش که کارآفرینی بهتر است یا کارمندی بهتر است ابتدا به بیان تعریف کلی از کارآفرینی و کارمندی بپردازیم. از دید دکتر ماکان آریا پارسا در اصل کارآفرینی روشی است که در آن فرد از فرصت ها و استعدادهای خود برای ایجاد مسیر اقتصادی جدید استفاده می نماید. در این مسیر سود و زیان بر عهده کارآفرین می باشد و او نقش مدیر و رهبر را در کسب و کار ایفا می کند. زندگی کارمندی فاقد ریسک های بزرگ می باشد و کارمندان تنها موظف می باشند تا خدمات مناسبی را در زمینه شغلی ارائه دهند. در زندگی کارمندی فرد در تصمیم گیری ها نقشی را ایفا نمی کند و تنها تابع عوامل اجرایی سایر مدیران در مجموعه می باشد.

کارآفرینان در کسب و کار خود وظیفه بررسی سود و زیان را دارند. حال آنکه کارمندها تنها در ازای خدمات ارائه شده هزینه ای را دریافت می نمایند. کارآفرینان باید برای موفقیت کسب و کار خود از دانش کافی در علوم حسابداری، بازاریابی و مدیریت برخوردار باشند. در حالی که وظیفه کارمندان تنها اجرای دقیق فرایند محوله به آنها و تاثیرگذاری بر عملکرد کلی مجموعه می باشد.

اشتغال در فضایی با محدودیت های اداری بهتر است یا فضایی بدون محدودیت

شاید یکی از مشخصه های اصلی در زندگی کارمندی وجود محدودیت های فراوان در این سبک زندگی می باشد. در واقع کارمندها افرادی هستند که فاقد نقش تصمیم گیری در فضای کاری خود می باشند. این افراد تنها موظف به اجرای رای انتقال داده شده از سوی مدیران بالا دستی خود می باشند. این محدودیت برای بسیاری از ما انسان ها بی اهمیت ترین موضوع  است. بسیاری از ما تنها در پی فراغت از تصمیم گیری های بزرگ هستیم و زندگی کارمندی نیز این فضا را برای ما ایجاد می کند.

این در حالی است که کارآفرینی مسیری کاملا مخالف با زندگی کارمندی است. در این مسیر کارآفرینان موظف به تصمیم گیری در مسائل فراوانی هستند و همین امر می تواند گاهی سبب شکست آنها ایجاد شود. در نتیجه قدرت ریسک پذیری و اتکای به خود در زندگی افراد کارآفرین بسیار اهمیت دارد. بر باور دکتر ماکان آریا پارسا غالبا افراد کارآفرین نمی توانند در چهارچوب های محدود کننده زندگی کارمندی چندان موفق عمل نمایند. در نتیجه ایجاد فضای کاری مستقل بهترین انتخاب برای کارآفرینان می باشد.

تست کارمند یا کارآفرین

بررسی برخی از مزایا و معایب جاری در این دو سبک

دکتر ماکان آریا پارسا بر این باور است که اشتغال به زندگی کارمندی و یا حرکت در مسیر کارآفرینی برای هر یک از ما مزایا و معایبی را پدید خواهد آورد. در ادامه این متن قصد داریم تا به بررسی این امر که کارآفرینی بهتر است یا کارمندی بپردازیم. سپس مزایا و معایب ایجاد شده در این دو مسیر را در حد بضاعت خودمان مورد بررسی قرار خواهیم داد. شناخت این مزایا و معایب می تواند به ما در انتخاب مسیر درست زندگی کمک شایانی نماید.

کنترل مالی مجموعه یکی از مزایای مهم در پدیده کارآفرینی است

یکی از دلایلی که سبب می شود تا این پرسش در ذهن ما ایجاد شود که کارآفرینی بهتر است یا کارمندی مسائل مالی می باشد. می توان اینگونه بیان نمود که اصولا افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کارهای جدید هستند غالبا سطح درآمد برای آنها اهمیت دارد. اصولا اینگونه افراد با درآمد محدود کارمندی نمی توانند مسیر زندگی خود را برنامه ریزی نمایند. به همین دلیل این افراد به دنبال راه اندازی کسب و کارهای جدید می باشند. کارآفرینان بعد از پرداخت هزینه های جاری برای راه اندازی کار می توانند مبلغ باقی مانده را سرمایه گذاری، ذخیره و یا برای توسعه کسب و کار خود هزینه کنند. در نهایت با راه اندازی کسب و کارهای اینچنینی کارآفرینان می توانند شاهد افزایش درآمد سالانه خود باشند. این امر نیز شاید مهمترین دلیلی باشد که کارآفرینان را برای راه اندازی کسب و کارهای جدید تشویق می نماید.

کارمندی

 

مدیریت برنامه روزانه در راه اندازی کسب و کارهای جدید

یکی دیگر از امتیازاتی که کارآفرینی می تواند برای ما ایجاد نماید مدیریت دقیق برنامه ها و زمان می باشد. در واقع زمانی که ما در یک مجموعه به جای نقش کارمندی دارای نقش مدیریتی هستیم یعنی ما قادر خواهیم بود تا زمان فعالیت خود را در مجموعه تعیین کنیم. یعنی تعیین تایم کاری و یا استراحت بر عهده خودمان است. این امر می تواند در زندگی شخصی ما نیز نقش موثری داشته باشد و سبب شود تا ما رضایت کاملی از فرایندهای اجرایی خود در زندگی روزانه و کاری داشته باشیم. حال با درک این موضوع بهتر می توان به پاسخ این پرسش که استخدام یا خوداشتغالی بهتر است پاسخ داد.

 

کارآفرینان از شرایط بازنشستگی بهتری برخوردار هستند حال باید دید که استخدام یا خوداشتغالی کدام بهتر است؟

بر باور دکتر ماکان آریا پارسا کارآفرینان بنا بر شیوه مدیریت منابع مالی و میزان درآمد می توانند از شرایط بازنشستگی پیش از موعد بهره مند شوند. همچنین به دلیل رشد منابع مالی آنها از دوران بازنشستگی متمکنی برخوردار می باشند. این در حالی است که کارمندان در این زمینه تابع قوانین اداری و اجرایی می باشند و مبالغ دریافتی آنها در دوران بازنشتگی نیز دارای محدودیت می باشد.

کارمند موفق

استخدام یا خوداشتغالی و هزینه های جاری در این دو مسیر

گاهی ما به استخدام یا خوداشتغالی به عنوان دو روش کاربردی برای گذران زندگی فکر می کنیم. در این بین شاید عواملی وجود داشته باشند که به عنوان عوامل محدود کننده در انتخاب ما از بین این دو روش عمل می نمایند. هزینه مورد نیاز برای راه اندازی یک کسب و کار اقتصادی از جمله عوامل محدود کننده در این مسیر به شمار می رود. به طور قطع راه اندازی یک کسب و کار اقتصادی نیازمند استفاده از منابع مالی بالایی می باشد.

کارآفرینان برای راه اندازی کسب و کار خود یا از سرمایه های شخصی استفاده می نمایند و یا گاهی نیز اقدام به دریافت وام و تسهیلات مالی از سوی بانک ها می نمایند. این در حالی است که در زندگی کارمندی شما نیازی به استفاده از منابع مالی بالا برای راه اندازی کسب و کار خود ندارید. در نتیجه ریسک آنچنانی نیز کارمندان را درگیر می کند. همچنین این امر می تواند از بروز فشارهای روانی بر زندگی روزمره کارمندان بکاهد. در نهایت همین امر سبب می شود که بسیاری از ما به جای استفاده از فرصت ها زندگی کارمندی را ترجیح دهیم.

استخدام یا خوداشتغالی و معایب موجود در بحث کارآفرینی

تا به اینجا سعی کردیم تا برای شما روشن نماییم که کارآفرینی بهتر است یا کارمندی و در نهایت به بررسی برخی از مزایای هر دو این روش ها در زندگی پرداختیم. اما در ادامه قصد داریم تا به بررسی برخی از معایب استخدام یا خود اشتغالی در زندگی بپردازیم. یکی از معایب عمده ای که در راه اندازی کسب و کارهای اقتصادی مشاهده می شود بروز مشکلات مالی و در نهایت تامین سرمایه در این مسیر می باشد. عدم تامین سرمایه مالی برای راه اندازی کارگاه می تواند حتی کسب و کارهای جدید را با مشکل ورشکستگی مواجه نماید. اما در این بین کسانی که به شغل کارمندی مشغول می باشند نیز با مشکلات متعددی مواجه می باشند. وضعیت نابسامان استخدامی در شرکت ها و بروز مسئولیت های اضافه در هنگام کار تنها برخی از مشکلات موجود در این مسیر می باشد.

در نهایت شما ممکن از در شغل کارمندی مجبور به ترک محل کار خود بنا بر هر دلیلی شوید و یا مجبور باشید تا زیر نظر مستقیم مدیران مختلف عمل کنید. در نهایت می توان اینگونه بیان نمود که نمی توان به راحتی به این پرسش که کارآفرینی بهتر است یا کارمندی پاسخ داد. اما به طور قطع کارآفرینی از مهمترین فعالیت هایی می باشد که در دنیای اقتصادی امروز رخ می دهد و می تواند سبب بهبود شرایط کلی جامعه حتی برای کارمندان شود.

کارآفرینی موفق

بررسی روند کار تست کارمند یا کارآفرین

امروزه برخی از سایت ها برای راهنمایی ما در انتخاب مسیر زندگی اقدام به ارائه تست کارمند یا کارآفرین نموده اند. در این آزمون که بر اساس اصول روانشناسی تولید شده است ما می توانیم با پاسخگویی به پرسش های ارائه شده به این امر پی ببریم که توانایی ما در امر کارآفرینی و کارمندی در چه سطحی قرار دارد. تست کارمند یا کارآفرین نخستین بار توسط کردنائیچ و همکارانش ارائه شد. انجام این تست به شما کمک می کند تا به یک خودشناسی کلی در نحوه نگرش و استعدادهای روحی و روانی خود دست یابید.

دکتر ماکان آریا پارسا کارآفرین جوان

همین امر نیز سبب شده است تا بسیاری از کارآفرینان به افرادی که قصد ورود به این حیطه را دارند توصیه نمایند تا اقدام به اجرای تست کارمند یا کارآفرین بزنند. در نهایت تمامی مطالب در این متن بدان منظور ارائه شد تا شما عزیزان به پاسخ جامعی برای این پرسش که کارآفرینی بهتر است یا کارمندی دست یابید. امید است تا با انتخاب درست مسیر آینده را برای خود و نزدیکانمان هموار نماییم.

کارآفرینی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *