کارآفرینی برای معلولین از دید ماکان آریا پارسا

کارآفرینی برای معلولین در جامعه امروز ما به دلیل محدودیت های فراوان کمی دشوار است.

به گفته دکتر ماکان آریا پارسا بخش بزرگی از جامعه ما را افراد معلول تشکیل می دهد که همواره از سوی مسئولین کشوری مورد بی مهری قرار گرفته اند. شاید یکی از سخت ترین موضوعات در زندگی این افراد بحث اشتغال پایدار باشد. با وجود تسهیلات فراوانی که دولت ها به شرکت هایی که از افراد معلول در نیروی کار خود استفاده می نمایند اختصاص داده است هنوز هم تعداد افراد معلول شاغل بسیار پایین می باشد.

این امر خود نشان دهنده ی نوعی بی اعتمادی به نیروی کار افراد معلول در کسب و کارهای اقتصادی می باشد. همین موضوع سبب شده است تا افرادی که دارای معلولیت جسمی هستند عموما سعی در ایجاد کسب و کاری مستقل برای تامین معاش خود نمایند. البته هنوز هم در این مسیر چالش های فراوانی برای افراد معلول پیش می آید که ادامه مسیر را قدری برای آنها دشوار می کند. البته تمهیدات ارائه شده از سوی دولت در سال های گذشته توانسته است ورود به این فضا را قدری راحت کند. در نتیجه ایجاد بستر مناسب برای اشتغال معلولان سبب افزایش امید در زندگی آنها شده است.

بررسی تاثیرات مثبت کارآفرینی برای معلولین در زندگی آنها

از نظر دکتر ماکان آریا پارسا معلولان جسمی و حرکتی در زندگی روزمره خود با محدودیت های فراوانی مواجه می باشند. این محدودیت ها عامل اصلی سخت شدن زندگی برای افراد معلول جسمی و حرکتی می باشد. در نهایت محدودیت های ایجاد شده سبب می شود تا معلولان جسمی و حرکتی برای گذران زندگی و انجام فعالیت های روزمره به افراد دیگر وابسته باشند. وابستگی طولانی مدت این افراد می تواند در زندگی آنها پیامدهای ناگواری را ایجاد کند. در نتیجه برخی از متخصصانی که در تماس مستقیم با زندگی این افراد می باشند از آنها می خواهند تا دوباره زندگی اجتماعی خود را از نو بازسازی نمایند. ورود به فضای کسب و کار می تواند تا حد زیادی به افزایش روحیه خوداتکایی در این افراد کمک نماید.

همچنین برخورداری از تمکن مالی می تواند شرایط زندگی را برای معلولان بهبود ببخشد. ورود همه جانبه به بخش کارآفرینی برای معلولین می تواند مانع از ایجاد بحران بیکاری برای این افراد شود. دکتر ماکان آریا پارسا اعتقاد دارد که ایجاد فرصت های شغلی فراوان به معلول کمک می کند تا قدرت انتخاب بیشتری در این مسیر داشته باشد. همچنین ورود در زمینه کارآفرینی برای معلولین سبب می شود تا کارآفرینان از ظرفیت های بالای این بخش در کسب و کارهای خود بهره ببرند. استفاده از نیروهای خلاق و متعهدی که که امروزه در بسیاری از مشاغل فعالیت می نمایند نشانه توانایی بالای معلولان در مشاغل اقتصادی و خدماتی می باشد.

کاریابی برای معلولان

بررسی برخی از مشکلات این افراد در جامعه

به طور قطع موانع جسمی پیش روی یک انسان معلول سبب می شود تا او در جامعه نیز با محدودیت های فراوانی مواجه گردد. اینن محدودیت ها گاها به دلیل کمبود زیرساخت های شهری برای معلولین ایجاد می شود.بر باور دکتر ماکان آریا پارسا وجود اینگونه موانع می تواند بر زندگی اجتماعی آنها نیز تاثیر نامطلوبی داشته باشد. یکی از مهمترین نگرانی ها در زندگی افرادی با مشکلات جسمی و حرکتی جابجایی و تردد مداوم آنها در شهرهای بزرگ می باشد. بعد از گذشت مدت زمان طولانی از جنگ تحمیلی و افزایش بی شمار تعداد معلولین در کشور هنوز هم ما نتوانسته ایم زیرساخت های شهری مناسبی را برای این افراد ایجاد نماییم. عدم وجود این زیرساخت ها سبب می شود تا حضور اجتماعی معلولین در جامعه نیز به شدت کاهش یابد. در ادامه این متن قصد داریم به بررسی برخی از مشکلات معلولین در زندگی اجتماعی آنها بپردازیم.

از مهمترین مشکلات آنها در زندگی مسئله کار و اشتغال می باشد

کارآفرینی برای معلولین  شاید در تعریف چندان مسئله مهمی به نظر نیاید اما باید به این نکته توجه نمود که اشتغال پایدار می تواند شرایط زندگی را برای یک آنها بسیار مناسب کند. حتی اگر فرد معلول در زندگی نیازمندی مالی نیز نداشته باشد اشتغال می تواند سبب بهبود روحیه تاب آوری در معلولین شود. در بحث اشتغال ما شاهد وجود قوانین حمایتی می باشیم که هنوز هم به صورت دقیق اجرایی نمی شود. قانون سه درصد یکی از قوانین مهم کشور در بحث اشتغال معلولین می باشد.

طبق این قانون دستگاه های اجرایی دولتی موظف هستند تا سه درصد از نیروی کار خود را از بین افراد معلول جامعه جذب نمایند. البته تا تحقق این قانون در کشور ما فاصله بسیار زیادی مشاهده می شود. همین امر نیز سبب شده است تا به کارگیری نیروی کار معلولین در دستگاه های غیر دولتی نیز بسیار کم و بی اهمیت شود. بر اعتقاد دکتر ماکان آریا پارسا در این شرایط تنها انتخاب پیش روی یک فرد معلول خود اشتغالی می باشد که آن هم امروزه با مشکلات فراوانی محقق می گردد. در نهایت می توان به این نتیجه رسید که ورود به حیطه کارآفرینی برای معلولین نیز می تواند برای این افراد بسیار دشوار باشد.

کارآفرینان موفق معلول

برخوردهای اجتماعی با معلولین

یکی دیگر از مشکلات زندگی برای یک فرد معلول عدم آشنایی مردم با نحوه برخورد با این افراد می باشد. عدم رفتار مناسب با معلولین سبب می شود تا بسیاری از آنها تمایل چندانی به حضور در اجتماع نداشته باشند. این امر می تواند سبب بروز بیماری های مزمنی همچون افسردگی و ضعف روانی در افراد معلول شود. عدم وجود رفتار مناسب در جامعه می تواند کاریابی برای معلولان را نیز سخت نماید. در نتیجه بهتر است تا با فرهنگ سازی مناسب انسان ها به شناخت درستی از نحوه برخورد با یک فرد معلول در جامعه و محیط کار دست یابند. این امر می تواند سبب افزایش حضور معلولین در فعالیت های اجتماعی شود و کاریابی و کارآفرینی برای معلولین را قدری راحت تر نماید.

 

مشکلات مالی و تاثیرگذاری آن بر زندگی این افراد

زندگی یک فرد معلول نسبت به انسان های عادی از روند طبیعی خارج شده است. در نتیجه این امر سبب شده است تا آنها برای حضور در اجتماع به وسایل مکانیکی نیازمند باشند. همین افزایش نیازمندی به تجهیزات می تواند بار مالی فراوانی را در زندگی به یک معلول وارد نماید. تامین این تجهیزات بدون وجود شغل مناسب برای معلولین بسیار دشوار می باشد و می تواند زندگی را برای آنها سخت کند. در نهایت اگر سرپرست یک خانواده بنا بر هر دلیلی به طور ناگهانی دچار معلولیت شود این امر می تواند زندگی را برای کل خانواده بسیار سخت نماید. به همین دلیل معلولین گاها از مشکلات مالی فراوانی در زندگی روزمره خود برخوردار می باشند.

این مطلب ادامه دارد…

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *