سواد مالی از نظر ماکان آریا پارسا

سواد مالی یعنی شما توانایی درک کردن انواع مفاهیم مالی را دارید. طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا اگر شما با تکنیک ‌های سواد مالی و اقتصاد فردی آشنا باشید می ‌توانید برای مدیریت کردن پول بهترین تصمیم را بگیرید. مدیریت استفاده نمودن از انواع کارت‌ های اعتباری، توان بودجه ‌بندی، پرداخت انواع بدهی ‌ها و … بسیار مهم است. در صورت داشتن آگاهی مالی می ‌توانید این مسائل را به درستی مدیریت کنید. برخی از افراد بر این باور هستند که آگاهی امور مالی تنها مخصوص حسابداران می‌ باشد. اگر شما به کارهای روزمره خود توجه کنید می ‌توانید آثار زیادی از امور مالی را در زندگی تان مشاهده نمایید.

 این مسئله که تمامی افراد بدانند چگونه دارایی خود را مدیریت کنند، بسیار مهم است. سواد مالی به زبان ساده بیان می شود و بسیاری از افراد با این مفهوم آشنا هستند. از دیدگاه دکتر ماکان آریا پارسا با مدیریت کردن دارایی، افراد فرصت ‌های مربوط به سرمایه‌ گذاری را غنیمت می‌ شمارند و بهترین راهکار را انتخاب می ‌کنند. اگر مدیریت هزینه‌ ها به درستی انجام شود دغدغه روزانه شما از بین می ‌رود.

سواد مالی و اقتصاد فردی

دلایل ضرورت سواد مالی برای دانش آموزان و بزرگسالان

 دلایل زیادی وجود دارد که ضرورت استفاده از سواد مالی برای دانش آموزان و بزرگسالان را نشان می‌ دهد. سال‌ های زیادی است که بازارهای مالی رشد گسترده ‌ای داشته ‌اند. با توجه به صحبت های دکتر ماکان آریا پارسا افراد برای سرمایه‌ گذاری تلاش زیادی نموده اند و برای افزایش درآمد خود به دنبال فرصت‌ های بی‌ نظیر هستند. فعالیت در بازار مالی و بهره‌ مندی از انواع فرصت ‌هایی که مربوط به سرمایه‌ گذاری هستند تنها با داشتن آگاهی مالی امکان ‌پذیر خواهد بود. داشتن آگاهی مالی نه تنها زندگی شما را بهبود می ‌بخشد بلکه روی رفاه اجتماعی تان تاثیر زیادی دارد.

 سواد مالی و نقش آن در زندگی بهتر در کشورهایی که توسعه یافته هستند بیشتر از جوامع غیر پیشرفته می ‌باشد. ضرورت آگاهی مالی زمانی به طور کامل مشخص می ‌گردد که افراد در زندگی خود بدهی ‌های فراوان دارند. فقدان آگاهی مالی افراد در آسیب ‌های جدی، جبران ناپذیر خواهد بود. اگر احساس می ‌نمایید که برای افزایش آگاهی مالی خود باید راهکار مناسبی به کار بگیرید بهتر است که انواع مهارت آگاهی مالی را بشناسید.

آشنایی با انواع مهارت های سواد مالی

بر باور دکتر ماکان آریا پارسا آشنایی با انواع مهارت ‌های سواد مالی به زبان ساده برای تمامی افراد ضروری است. زمانی که آگاهی مالی افراد بیشتر شود تصمیم گیری مناسبی برای مدیریت امور مالی خود دارند .برخی از مهم‌ ترین مهارت ‌هایی که مربوط به سواد مالی هستند عبارتند از :

سواد مالی به زبان ساده

1. بودجه بندی

 دکتر ماکان آریا پارسا اعتقاد دارد که بودجه ‌بندی یکی از مهمترین و اصلی‌ ترین مهارت ‌هایی است که مربوط به سواد مالی و اقتصاد فردی می ‌باشد. زمانی که بودجه ‌بندی درست داشته باشیم برنامه‌ های بلند مدت و کوتاه مدت را به خوبی اجرا می‌ کنیم. با دریافت مهارت‌ های بودجه ‌بندی می ‌توانیم هزینه ‌هایی که غیر ضروری و ضروری هستند را از یکدیگر تفکیک کنیم. برای مدیریت بهتر هزینه ها می ‌توانیم تصمیم گیری مناسب داشته باشیم. در بودجه ‌بندی، محاسبه اصولی دستمزد اهمیت زیادی دارد. شما با بودجه ‌بندی کارآمد می‌ توانید به صورت دقیق حقوق و دستمزد را محاسبه کنید.

2. پس انداز ماهیانه

پس‌انداز ماهیانه یکی دیگر از مهارت‌ های سواد مالی می ‌باشد. هر فردی نیاز است که بخشی از درآمد ماهیانه‌ اش را برای برنامه‌ های آینده پس انداز نماید. پس ‌انداز کردن درآمد ماهانه نیاز است که قبل از پرداخت هزینه ‌ها انجام گردد. اگر شما یاد بگیرید به درستی سرمایه خود را پس ‌انداز کنید به عنوان افراد آینده نگر شناخته می‌ شوید. بسیاری از افراد به این مهارت آگاهی مالی اهمیت نمی ‌دهند و تمامی درآمد خود را برای اقدامات غیر ضروری پرداخت می‌ کنند. این اقدام بسیار اشتباه است و موجب می ‌گردد که افراد درآمدی برای آینده نداشته باشند.

3. آشنایی با بدهی

 یکی دیگر از مهارت ‌های سواد مالی و اقتصاد فردی برای اینکه آینده‌ای درخشان داشته باشید این است که، با انواع بدهی‌ ها آشنا گردید. شناسایی دلیل بدهی یکی از مهم‌ ترین نکاتی است که زمان مدیریت امور مالی باید به آن دقت نماییم. بدهی به عنوان هزینه خرج شده شناخته می ‌شود که هنوز در سرمایه تان وجود دارد و کم نشده است. اگر شما می ‌خواهید امور دارایی تان را مدیریت کنید باید با بدهی و اموری که مربوط به بدهی هستند آشنا شوید. در واقع مهارت‌ هایی که مربوط به آگاهی مالی هستند دسته‌ بندی‌ های متفاوتی دارند ولی کمتر فردی به بدهی توجه می‌ نماید. برای اینکه سرمایه‌ گذاری موفقی داشته باشید باید میزان بدهی ‌های خود را کاهش دهید.

سواد مالی برای دانش آموزان

4. سرمایه گذاری

 یکی دیگر از مهارت ‌هایی که مربوط به سواد مالی و اقتصاد فردی می‌ باشد، سرمایه‌ گذاری است. افرادی که آینده نگر می ‌باشند همواره به سرمایه ‌گذاری کردن اهمیت می‌ دهند. بسیاری از افراد قدرت تحلیل اقتصادی بی ‌نظیری دارند. حفظ ارزش پول و همچنین بالاتر بردن میزان دارایی برای افراد آینده نگر بسیار مهم است. آگاهی مالی به افراد کمک می‌ کند تا قادر باشند بهترین بازار را جهت سرمایه ‌گذاری کردن انتخاب کنند.

 اگر بهترین بازار برای سرمایه‌ گذاری انتخاب شود افراد می ‌توانند میزان درآمد خود را به صورت روزانه یا ماهانه افزایش دهند. آشنایی با انواع سواد مالی به زبان ساده برای اینکه در زندگی تان پیشرفت کنید بسیار مهم است. هر فردی نیاز است که با آگاهی مالی آشنا شود و برای یادگیری آن تلاش نماید. بدون داشتن مهارت آگاهی مالی در کشور ایران اوضاع مالی ‌تان رشد نمی ‌کند و شرایط اقتصادی کاهش پیدا خواهد کرد.

این مطلب ادامه دارد…

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *