نظر بلند ماکان آریا پارسا

به گفته دکتر ماکان آریا پارسا کاکه ایبو به عنوان یکی از بهترین روش‌ های برنامه‌ ریزی مالی به شمار می ‌رود. ژاپنی‌ ها به عنوان افرادی که در برنامه‌ ریزی مالی توانایی زیادی دارند، شناخته می ‌شوند. در واقع ژاپنی‌ ها به خوبی روش‌ های پس‌ انداز کردن و مدیریت بودجه را آموخته‌ اند. آنها می ‌توانند الگوی بسیار مناسبی برای تمامی افراد باشند. اگر روش ‌های ژاپنی‌ ها را برای پس ‌انداز کردن بشناسید متوجه می ‌شوید که جزئیات برای آنها بسیار ضروری است و به حال توجه زیادی دارند. با استفاده از این روش پس انداز، ژاپنی‌ ها مدیریت پول‌ های خود را به درستی در دست می ‌گیرند و می‌ توانند در کمترین بازه زمانی درآمد زیادی داشته باشند.

نکاتی در مورد روش پس انداز کاکه ایبو

 روش ‌های پس‌ انداز کاکه ایبو متفاوت هستند و نکات زیادی دارند. برخی از مهم ‌ترین نکاتی که در این روش پس ‌انداز اهمیت زیادی دارند عبارت هستند از :

1. خرید محصول را 24 ساعت تعویق بیندازید

 طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا یکی از مهم‌ ترین نکاتی که در روش پس ‌انداز ژاپنی ‌ها اهمیت دارد، این است که ۲۴ ساعت خرید محصولات را به تعویق بیندازید. بسیاری از خرید ها هیجانی می ‌باشند و شما آنها را از روی نیاز واقعی انجام نمی‌ دهید. در واقع تنها بحث نیاز در اینجا مطرح نمی‌ باشد. در برخی از مواقع خرید ها حال شما را خوب نمی‌ کنند و شادی زیادی برایتان به همراه نمی‌ آورند. به همین دلیل روحیه ‌تان عوض نخواهد شد. اگر شما قصد خرید کردن دارید سریعا دست به کار نشوید. حدود ۲۴ ساعت به خودتان زمان دهید تا متوجه شوید خرید مورد نظر هیجانی نبوده است و واقعا به خرید محصول نیاز دارید.

2. تحت تاثیر حراج قرار نگیرید

 یکی دیگر از نکاتی که در روش پس‌ انداز ژاپنی ‌ها اهمیت دارد این است که تحت تاثیر حراج بزرگ قرار نگیرید. بر باور دکتر ماکان آریا پارسا حراج تخفیف ‌ها و برندها از جمله تله‌ هایی به شمار می‌ روند که بدون شک جیب شما را خالی می‌ کنند. در برخی از مواقع تخفیف‌ هایی که زیاد هستند شما را وادار به خرید وسایل می ‌کنند که به آنها نیاز زیادی ندارید. همیشه زمان خرید انواع برندها که حراج خورده‌ اند از خودتان بپرسید اگر آن کالا با قیمت واقعی بود باز هم به آن نیاز داشتید یا نداشتید. در صورتی که با آگاهی کافی خرید انواع محصولات حراج خورده را انجام دهید بدون شک از آنها استفاده بهینه ‌ای خواهید داشت.

پس انداز ژاپنی ها

3. در روش کاکه ایبو همیشه حساب هایتان را باید بررسی کنید

 یکی دیگر از نکات پس ‌انداز کاکه ایبو این است که حساب پول ‌هایتان را همیشه در حساب بانکی بررسی کنید. مدام حساب پول ‌های خود را باید مورد بررسی قرار دهید و همیشه حساب‌ هایتان را بازرسی نمایید. این مسئله موجب می ‌گردد که به شما فشار روانی وارد شود. به اعتقاد دکتر ماکان آریا پارسا هدف اصلی از بررسی حساب ها این است که شما تسلط و کنترل روی سرمایه خود داشته باشید. این کار به شما کمک می‌ کند تا استرس مالی تان را کاهش دهید. اگر نمی ‌دانید چه مقدار پول دارید و چقدر پول خرج کرده‌ اید بدون شک مدیریت مالی را به بهترین نحو ممکن انجام نخواهید داد. برای اینکه مدیریت مالی به خوبی انجام شود باید سرمایه خود را به درستی مورد بررسی قرار دهید.

4. دسته بندی کردن مخارج

 یکی دیگر از نکاتی که در روش کاکه ایبو اهمیت دارد این است که مخارجتان را دسته ‌بندی نمایید. با داشتن حساب مخارجی که انجام می‌ دهید بدون شک مدیریت مالی تان به بهترین نحو ممکن انجام می ‌شود. شما با بررسی کردن محصولاتی که در طول زمان ‌های متفاوت خریداری کرده‌ اید مدیریت مالی خوبی خواهید داشت. شما باید تمامی مخارج متفاوت تان را دسته‌ بندی نمایید. هزینه‌ های عمومی یکی از مهم ‌ترین دسته ‌بندی‌ ها هستند. هزینه اینترنت، غذا، قبض، سلامت و … در دسته ‌بندی هزینه عمومی قرار می‌ گیرند. هزینه‌ های فرهنگی شامل پرداخت اشتراک، خرید کتاب و … می ‌شوند. هزینه‌ های تفریحی مربوط به مسافرت رفتن، رستوران، خرید هدیه و … می ‌باشند. هزینه ‌های غیر منتظره که در زندگی به وجود می ‌آیند و انتظارشان را ندارید باید در دسته‌ بندی هزینه غیر منتظره قرار بگیرند.

پس انداز به روش ژاپنی ها

5. در روش کاکه ایبو باید هدفمند باشید

 یکی دیگر از نکاتی که در روش پس ‌انداز ژاپنی‌ ها اهمیت دارد این است که هدفمند باشید و به خوبی بدانید می‌ خواهید چه کنید. از دیدگاه دکتر ماکان آریا پارسا اگر شما حساب هزینه‌ های زندگی تان را همیشه در دست داشته باشید بدون شک می ‌توانید هدف ‌های مالی مناسبی برای خودتان تعیین نمایید. کنترل کردن و همچنین مدیریتی که این روش به شما ارائه می‌ دهد کمک می‌ کند تا برنامه‌ های مناسبی در زندگی تان فراهم کنید. بسیاری از برنامه‌ هایی که در زندگی انجام می‌ دهید به پول نیاز دارند. به عنوان مثال سفر رفتن به پول نیاز خواهد داشت. بر همین اساس برای تدارک دیدن برنامه‌ های زندگی خود باید هدف تان را مشخص کنید و سرمایه ‌تان را به درستی مدیریت نمایید.

6. همیشه پول نقد همراه خود داشته باشید

 یکی دیگر از نکاتی که در روش کاکه ایبو اهمیت دارد این است که پول نقد همیشه همراه خود داشته باشید. امروزه بسیاری از افراد از کارت اعتباری استفاده می‌ کنند و با استفاده از کارت هزینه ‌های خود را پرداخت می ‌نمایند. برای اینکه حساب هزینه ‌های خود را در دست داشته باشید بهتر است که همیشه پول نقد همراهتان باشد. اگر پول خود را به طور فیزیکی خرج کنید بدون شک کمتر خرج خواهید کرد. هر مقدار پول که نیاز دارید را از عابر بانک دریافت کنید و بهتر است که خرج کردن از کارت اعتباری را تا مدتی کنار بگذارید. این روش کمک می ‌کند تا کمتر خرج کنید و سرمایه‌ تان را بیهوده از دست ندهید.

این مطلب ادامه دارد…

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *