ماکان آریا پارسا در حین سخنرانی

طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا مدیریت پول با استفاده از راهکارهای متنوع به بهترین نحو ممکن انجام می شود. برای اینکه بدانیم چگونه پول را مدیریت کنیم باید تمامی روش های مربوط به مدیریت کردن پول را بشناسیم. به دلیل نبودن ثبات اقتصادی، هزینه‌ های زیاد زندگی و تورم بسیاری از افراد نمی‌ توانند پول‌ های خود را پس ‌انداز کنند. اگر شما بتوانید نگرش مناسبی نسبت به شرایط اقتصادی و میزان درآمد خود داشته باشید بدون شک وضعیت مالی تان را بهبود خواهید بخشید.

معرفی ترفندهای مدیریت پول

از نگاه دکتر ماکان آریا پارسا اگر می خواهیم بدانیم چگونه مدیریت مالی داشته باشیم باید با نکاتی که مربوط به ترفندهای مدیریت سرمایه می باشد آشنا شویم. ترفندهای زیادی برای مدیریت پول وجود دارد که هر یک از این ترفندها را باید بشناسید. برخی از مهم‌ ترین ترفندهایی که مربوط به مدیریت کردن پول هستند عبارتند از :

1. استفاده از قلم و کاغذ برای نوشتن امور مالی

 استفاده از قلم و کاغذ یکی از مهم ‌ترین ترفندهای مدیریت کیف پول می ‌باشد. شما باید درآمد خود را به درستی بودجه‌ بندی کنید. بسیاری از افراد بر این باور هستند که بودجه‌ بندی کردن پول امر دشواری است و لیست کردن هزینه‌ ها به سختی انجام می‌شود. شما اگر در مدیریت کردن سرمایه خود به صورت مبتدی عمل کنید در انتهای ماه شاید سرمایه ‌ای نداشته باشید. هزینه‌هایی که وجود دارند را باید یادداشت نمایید و هزینه‌ های متغیر ماهیانه را در نظر بگیرید.

اگر می خواهیم بدانیم که چگونه دخل و خرج خود را مدیریت کنیم باید همیشه حساب و کتابمان را بنویسیم. قبض ‌های ثابت ماهیانه، هزینه بنزین، هزینه ایاب و ذهاب و … به عنوان مهم‌ ترین هزینه‌ ها به شمار می ‌روند. نوشتن خرج‌ هایتان به شما کمک می ‌کند تا ارزش سرمایه‌ گذاری را متوجه شوید. توجه داشته باشید که برای نوشتن هزینه‌ها باید هر یک از نکاتی که مربوط به پرداخت هزینه‌های ضروری و غیر ضروری می ‌باشد را در نظر بگیرید.

مدیریت کیف پول

2. به چیزی که می نویسید عمل کنید

 دکتر ماکان آریا پارسا بر این باور ایت که عمل کردن به چیزی که نوشته‌ اید یکی دیگر از ترفندهای مدیریت پول می ‌باشد. بودجه ‌بندی خود را باید به صورت عملی دنبال نمایید. اگر می‌ خواهید بودجه ‌بندی مدیریت سرمایه خود را به درستی انجام دهید باید هزینه ‌هایتان را بسنجید. اندازه‌ گیری کردن هزینه ‌ها به صورت ماهیانه اهمیت زیادی دارد. در صورتی که قبض جدید یا هزینه غیر قابل پیش بینی شده وجود داشته باشد باید بودجه ‌بندی‌ تان را به روز نمایید. دقت داشته باشید که باید هر لحظه بدانید چه مقدار هزینه جهت خرج کردن مسائل متفاوت باید در اختیار داشته باشید. هر یک از این نکات را در نظر بگیرید تا بودجه‌ بندی خود را به درستی اجرا نمایید.

3. محدود کردن خرج غیر ضروری در مدیریت پول

از نگاه دکتر ماکان آریا پارسا محدود کردن خرج‌ های غیر ضروری و غیر ثابت یکی دیگر از ترفندهای مدیریت کیف پول می ‌باشد. برای هزینه‌ هایی که خارج از بودجه ‌تان هستند باید محدودیت بگذارید. یکی از مهم‌ ترین بخش ‌هایی که در بودجه شما اهمیت دارد درآمد ثابت می ‌باشد. درآمد ثابت بعد از کسر کردن هزینه ثابت به صورت ماهیانه برای شما باقی خواهد ماند. پول باقیمانده را شما می ‌توانید با خیال راحت صرف کنید اما مقدار آن محدود است. ولخرجی نکنید چرا که با ولخرجی کردن بیشتر هزینه ‌تان را از دست می‌ دهید. اگر مقدار درآمدتان زیاد نیست باید قبل از خرج کردن مطمئن شوید که هزینه در بودجه ‌بندی ‌تان تداخل ایجاد نمی‌ کند. با محدود کردن خرج ‌های غیر ضروری در کمترین بازه زمانی می ‌توانید مقدار درآمد خود را چندین برابر نمایید.

4. از خرج های کوچک مراقبت کنید

 یکی دیگر از نکاتی که جهت مدیریت پول اهمیت زیادی دارد این است که مراقب خرج‌ های کوچک خود باشید. بسیاری از افراد به خرج‌ های کوچک و به ظاهر ناچیز، اهمیت نمی ‌دهند. خریدهای جزئی که چندان به چشم نمی ‌آیند از پول شما کم می ‌کنند. بنابراین پیش از اینکه متوجه شوید خریدهای جزئی، موجب کمتر شدن میزان سرمایه تان می شوند. حواستان به خریدهایتان باشد تا بدانید در کجا باید هزینه‌ های ضروری و غیر ضروری را پرداخت کنید. رسیدها و فاکتورهای خود را باید در یک مکان مشخص شده نگهداری نمایید. با استفاده از این روش می‌ توانید هر یک از هزینه ‌هایی که برایتان دست و پاگیر است را خط بزنید. خریدهایی که مربوط به رستوران، آشپزخانه، تفریح و … هستند به صورت لحظه ‌ای به وجود می ‌آیند. امکان دارد شما در یک لحظه متوجه این خریدها نشوید ولی بعد از مدتی متوجه کم شدن سرمایه ‌تان می گردید.

چگونه پول را مدیریت کنیم

5. در مدیریت پول از گرفتن وام های جدید خودداری کنید

 به گفته دکتر ماکان آریا پارسا یکی دیگر از راهکارهای مدیریت کیف پول این است که وام ‌های جدید را محدود نمایید. قسط و وام‌ های جدید را تا زمانی که هنوز قسط دارید نباید در برنامه ریزی مالی خود قرار دهید. هرگونه پرداخت ماهیانه قسط جدید موجب کم شدن سرمایه تان خواهد شد. این مسئله که درآمد شما چه اندازه است را باید بررسی کنید تا بتوانید یک وام جدید را در برنامه ریزی خود قرار دهید. بسیاری از افراد بر این باور هستند که بانک‌ ها در صورت کافی نبودن درآمد، تقاضای وام را رد خواهند کرد. در واقع تنها خود شما هستید که از نحوه مدیریت کردن پول و بدهی‌ هایتان مطلع می ‌باشید. خودتان به خوبی می ‌دانید که آیا می ‌توانید یک قسط جدید را پرداخت کنید یا نمی ‌توانید. تصمیم بگیرید که آیا قسط جدید تاثیر مثبت یا منفی روی زندگی تان می‌ گذارد.

6. به دنبال بهترین قیمت باشید

یکی دیگر از راهکارهایی که برای مدیریت پول اهمیت دارد این است که همیشه به دنبال بهترین قیمت باشید. هر یک از اجناس را باید با قیمت مناسب تهیه نمایید. زمان خرید شما با مقایسه کردن قیمت ‌ها بین خدمات و محصولات گوناگون، می ‌توانید محصولاتی که با پایین ‌ترین قیمت وارد بازار می ‌شوند را خریداری نمایید. این نگرش به عنوان خساست شناخته نمی‌ شود. در واقع این نگرش را به عنوان یک روش هوشمندانه برای مدیریت کردن پول می‌ شناسند.

این مطلب ادامه دارد…

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *